fbpx

Perspektīvie siltināšanas materiāli

Pašlaik Eiropas Savienībā ir aptuveni 160 miljonu ēku no kurām tikai aptuveni 65 000 (0,05%) […]

Pašlaik Eiropas Savienībā ir aptuveni 160 miljonu ēku no kurām tikai aptuveni 65 000 (0,05%) ir būvētas uz t.s. pasīvo māju tehnoloģiju pamatiem. Kopumā ik gadu uzbūvēto ēku apjoms palielinās par 1%, tai pat laikā ik gadu 1,7 % ēku tiek atjaunotas.  Klimata pārmaiņu programmas ietvaros, kas paredz ievērojamus ēku energoefektivitātes palielināšanas pasākumus, ir paredzēts šo apjomu palielināt līdz pat 3%.

Pēdējā laikā izstrādātās būvniecības tehnoloģijas ļauj uzbūvēt ēku, kā pamatā tiek izmantotas pasīvās mājas tehnoloģijas tikai par 8% dārgāk nekā būvējot ēku tradicionāli. Tas ir pietiekams dzinulis, lai šāda tipa būves kļūtu aizvien biežāka izvēle. Nelielais sadārdzinājums tiek kompensēts ar nākotnes enerģijas izmaksu ietaupījumu.

Savādāka ir situācija ir vecākā dzīvojamo māju segmentā, kur nepieciešami atbilstoši risinājumi, lai šo ēku atjaunošana būtu efektīva un rentabla. Tieši šajā segmentā ir vieta inovatīviem risinājumiem, kas ir piemēroti būvniecībai un nodrošina ievērojamu efektivitāti.

Šoreiz vairāk par inovatīviem materiāliem, kā pamatā ir ķīmiskās rūpniecības izstrādes. Visi apskatītie risinājumi ir vērsti uz enerģijas saglabāšanu ēkā, enerģijas zudumu samazināšanu:

  • Atstarojoši pārklājumi iekštelpām
  • Noturīgi augstas atstarošanas pārklājumi ārsienām un jumtam
  • Fāzu maiņas materiāli
  • Siltināšanas putas
  • Vakuuma izolācijas moduļi

Atstarojoši pārklājumi iekštelpām

Atstarojošie pārklājumi iekštelpām nodrošina ievērojami lielāku gaismas atstarošanos nekā parastās krāsas. Tas rada plašākas telpas sajūtu un ļauj samazināt fona apgaismojumam nepieciešamo elektro enerģijas patēriņu. Šādi tiek samazināts apgaismojumam patērētās elektro enerģijas daudzums līdz pat 20%. Minēto pārklājumu izmaksas ir tikai nedaudz lielākas nekā parastajām krāsām. It sevišķi aktuāli šie materiāli ir valstīs ar mazāku dienasgaismas apjomu, tostarp Eiropas vidiene un ziemeļvalstis.

Perspektivie maju siltināšanas materiāli iekštelpu pārklājumi


Augstas atstarošanas un noturības pārklājumi konstrukciju pārklāšanai no ārpuses

Šie materiāli atstaro saules gaismu gan tās redzamajā, gan infrasarkanā spektra daļā. Uzklāts uz jumta un sienām, šis pārklājums samazina šo konstrukciju temperatūru, kā rezultātā tiek samazināta temperatūra telpās, ko šīs konstrukcijas norobežo. Šādi materiāli primāri ir paredzēti karstāka klimata apdzīvotajām vietām, kur ar to palīdzību iespējams ietaupīt līdz pat 15% no kondicionēšanai paredzētās enerģijas. Šo tehnoloģiju dzīves cikls ir paredzēts 12-15 gadi, un tas primāri ir atkarīgs no klimatiskajiem apstākļiem.

Segumam ir pieņemamas izmaksas un atmaksāšanās laiki. Sevišķi piemērots risinājums tas ir Eiropas dienvidos, kur ir karstāki klimatiskie apstākļi.

Perspektīvie māju siltināšanas materiāli atstarojošie pārklājumi sienām un jumtiem


Fāzu maiņas materiāli

Fāzu maiņas materiāli ir pieejami kā aktīvs ingredients virknei būvniecības materiālu, tostarp ģipsis, cements, ģipškartons, kā arī multifunkcionāliem jumta un sienu moduļiem. Fāzu maiņas materiāli, kas izmantoti iekštelpās, sienām un griestiem, absorbē un uztur ēkā lielāku siltumu dienas laikā, panākot, ka minētās konstrukcijas darbojas kā akmens sienas. Šādi risinājumi samazina gaisa temperatūras maiņas un ievērojami paildzina to laiku, kad iekštelpu temperatūra nepārsniedz 26°C, kas ir slieksnis, pie kura parasti ieslēdzas aktīvā dzesēšana.

Fāzu maiņas materiālu mūžs tiek lēsts ap 30 gadiem. Šajā laikā tie pilnvērtīgi pilda savas funkcijas. Minēto materiālu pielietojums ir ļāvis samazināt dzesēšanas enerģijas patēriņu līdz 10%. Kā papildu ietaupījums, izmantojot fāzu maiņas materiālus, tiek pieskaitīts izmaksu samazinājums, ko nosaka samazināta dzesēšanas sistēmas noslodze un atbilstoši paildzināts tās ekspluatācijas mūžs.

Māju siltināšanas fāzu maiņas materiāli


Jaunās paaudzes siltināšanas putas

Šāda veida siltināšanas putas nodrošina augstas izolācijas īpašības, kas ļauj panākt ievērojamus siltumenerģijas izmaksu ietaupījumus (30 – 80%). Nereti tās tiek izmantotas mājas ārsienu siltināšanā – ar putām tiek aizpildīta telpa starp diviem ārējās sienas materiālu slāņiem. Jaunu māju būvniecībā šis materiāls nereti jau tiek iestrādāts konstrukciju blokos.

Perspektīvie māju siltināšanas materiāli siltināšanas putas


Vakuuma izolācijas paneļi

Šie materiāli tiek izmantoti ēkām ar stikla fasādēm. To izolācijas īpašības ir iespaidīgas, tomēr to trausluma un perforācijas bažu dēļ, materiāla izmantošana šobrīd vēl ir salīdzinoši reta. Pēdējā laikā izstrādātie šāda veida materiāli ir izveidoti kā pakešu logi un tiek izmantoti stikla fasādēs, kur nepieciešama augsta siltumenerģijas izolācija. Tomēr šie materiāli šobrīd vēl ir ļoti dārgi, jo atrodas izstrādes fāze.

Perspektīvie māju siltināšanas materiāli vakuuma izolācijas paneļi


  26.07.2016